//افتتاح فرودگاه جزیره هندورابی

افتتاح فرودگاه جزیره هندورابی

فرودگاه و بندرگاه جزیره هندورابی با حضور دکتر اسحاق جهانگیری معاون رییس جمهور به بهره برداری رسید.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، دکتر اسحاق جهانگیری معاون رییس جمهور که در راس هیاتی برای بهره برداری از چندین طرح عمرانی، گردشگری و اقتصادی در جزایر کیش و هندورابی دوشنبه ۲۶ تیر وارد جزیره کیش شده بود صبح امروز برای آغاز بهره برداری از فرودگاه و بندرگاه هندورابی وارد این جزیره شد.

فرودگاه هندورابی دارای طول باند ۱۴۸۰ متر است که با عرض ۳۰ متر و شانه های ۷ و نیم متری در هر یک از طرفین می تواند پذیرای هواپیماهای سبک از نوع فوکر ۵۰ و ATR باشد. تاکسی وی های ارتباطی به طول بیش از ۲۱۲ متر، عرض ۲۳ متر به همراه شانه های ۷ و نیم متری در طرفین و اپرون یا پارکینگ هواپیماها به ابعاد ۸۰ در ۱۴۰و شانه های ۷ و نیم متری دو تا دور از جمله بخش های فرودگاه هندورابی است.

این فرودگاه پیش از این در روز دوشنبه ۴ بهمن میزبان نخستین پرواز آزمایشی بود. در این پرواز یک فروند هواپیمای y12 با ۱۸ مسافر از جزیره کیش به مقصد هندورابی پرواز کرد و پس از گذشت ۱۲ دقیقه در فرودگاه هندورابی به زمین نشست.

لازم به ذکر است، جزیره هندورابی که یکی از جزایر الحاقی به منطقه آزاد کیش است از سال ۹۳ در پی دستور رییس جمهور با رویکرد اکوتوریست در طرح توسعه قرار گرفت. در مرحله نخست برای توسعه این جزیره با دستور مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش تدوین طرح جامع در دستور کار قرار گرفت اما با توجه به زمان بر بودن تدوین این طرح با بهره گیری از مشاوران داخلی و خارجی عملیات ساخت فرودگاه و بندر هندورابی به عنوان تنها مبادی ورودی این جزیره و مهمترین زیر ساخت توسعه آغاز شد.

جزیره هندورابی با ۲۲٫۸ کیلومتر مربع مساحت، در فاصله ۳۲۵ کیلومتری بندر عباس و ۱۳۳ کیلومتری بندر لنگه واقع شده است. این جزیره سرزمینی هموار و بدون عارضه طبیعی، پوشیده از یک رشته ارتفاعات کوتاه است که کرانه های آن با شیب ملایمی به دریا منتهی می شود.

۱۳۹۶/۴/۲۸ ۷:۴۳:۱۷ ۰۷:۴۱ ۱۳۹۶-۰۴-۲۸|