مقررات پزشکی و بهداشتی

/مقررات پزشکی و بهداشتی
مقررات پزشکی و بهداشتی ۱۳۹۵/۱۲/۲۱ ۱۶:۱۸:۴۸

مقررات پزشکی و بهداشتی

بیماری که شرایط پرواز موجب تشدید بیماری و یا به خطر افتادن سلامت او می‌گردد باید قبل از حضور در فرودگاه و هنگام تهیه بلیط، با اخذ گواهی پزشکی و تأئید پزشک به دفاتر مرکزی شرکت هواپیمائی مربوطه مراجعه نماید. شرکت‌های هواپیمائی از پذیرش مسافر توانخواه که فاقد فرم پزشکی می‌باشد معذور بوده و هیچگونه مسئولیتی در این خصوص ندارند. مسافران بیماری که مشمول یکی از گروه‌های زیر می‌گردند، باید قبل از خرید بلیت، فرم پزشکی خود را پس از تکمیل و تائید پزشک معالج به تائید پزشکی شرکت هواپیمایی مربوطه برسانند.
۱. بیماری‌های اعصاب (مانند صرع)
۲. هرنوع شکستگی استخوان
۳. بیماران مبتلا به سکته قلبی تحت درمان
۴. بیماران تحت درمان بعد از عمل جراحی
۵. بیماری‌های عفونی مانند (سینوزیت حاد) و بیماری‌های واگیردار (سرخک و غیره)
۶. همچنین بهتر است مسافرانی که دارای هر یک از بیمار‌های ذیل می‌باشند، جهت حفظ سلامتی خود و برخورداری از یک سفر آرام، پیش از انجام سفر با پزشک معالج خود مشورت نمایند.
۷. بیماری‌های قلبی و عروق
۸. بیماری‌های خونی
۹. بیماری‌های ریوی از قبیل آسم (تنگی نفس) و غیره
۱۰. بیماری‌های مغزی و پاراپلژی
۱۱. سوختگی و عفونت ناشی از آن
۱۲. بیمارانی که به تشخیص پزشک معالج احتیاج به اکسیژن مصنوعی و همراه (پرستار و پزشک) داشته باشند.
۱۳. خانم‌های باردار: مسافرت‌های کوتاه مدت و داخلی برای خانم‌های باردار تا ۳۲ هفتگی به شرط ارائه گواهی پزشک و تعیین تاریخ تقریبی وضع حمل مجاز می‌باشد. در مسافرت‌های طولانی و بین‌المللی گواهی پزشکی مربوطه مبنی بر بدون اشکال بودن پرواز زنان باردار باید قبلاً به تائید قسمت پزشکی شرکت هواپیمایی مربوطه برسد.

موارد بهداشتی:
در بعضی کشورها از مسافرینی که از نقاط معینی از دنیا وارد می‌شوند کارت مخصوص بهداشت و واکسیناسیون مطالبه می‌شود. لذا بهتر است قبل از تهیه مقدمات سفر و خرید بلیت از مقررات کشور مقصد خود در این مورد مطلع شوید. مقررات یاد شده درباره دام‌ها، حیوانات زنده و گیاهان نیز مصداق دارد. در صورتی که به هنگام مسافرت حیوان زنده و یا گل و گیاهی همراه شما باشد، کسب این اطلاعات بسیار ضروری و سودمند خواهد بود. همراه داشتن سگ در پروازهای خروجی فقط با اوراق شناسایی و گواهی دامپزشکی و همچنین حمل در سبد مخصوص حیوانات امکان‌پذیر می‌باشد. لازم است مسافران قبل از تهیه بلیط، امکان همراه داشتن سگ در سفر را از شرکت هواپیمایی مربوطه استعلام نمایند.